Знаете ли, че Плевен се намира на еднакво разстояние от Стара планина и от река Дунав? А знаете ли, че това е най-големият град в Северозападна България? Ако никога не сте посещавали града на музеите, непременно трябва да поправите тази грешка. Днес ви представяме 5 забележителности в Плевен, които не бива да пропускате. Следете блога ни, защото съвсем скоро ще ви представим и интересни места за разходка около Плевен.
Не може да говорим за забележителности в Плевен и да не започнем с Панорама Плевенска епопея 1877 г. Построена по повод 100 години от Освобождението на страната ни от османско иго, тя е символ на града и част от Стоте национални туристически обекта. Емблематичната панорама в Плевен е под номер 40 в списъка на българското национално туристическо движение, заедно с РИМ Плевен и Мавзолей-параклиса “Св. Георги Победоносец”.
Плевенската панорама е отворена за посещение всеки ден, но е с различно работно време през летните и зимните месеци. От 1 октомври до 30 април работи от 09:00 до 17:00. От 1 май до 30 септември вратите са отворени до 17:30. Цената на билета е 10 лв., като за граждани над 65 г. и за ученици има отстъпки. Входът за деца до 7 години е безплатен. Предлагат се и семейни билети за един или двама родители с до три деца.
Входът е безплатен всеки последен вторник от месеца.
Наред с Панорамата, може да посетите и един от най-известните музеи в Плевен – Регионалния исторически музей. Регионален исторически музей Плевен е разположен в централната част на града в сграда на два етажа, построена през далечната 1888 г. Особени са зали Археология, Етнография, Възраждане, Руско-Турска война, Трета българска държава и нова история, Природа.
Музеят работи от понеделник до събота. От 1 ноември до 31 март може да го посетите от 9:00 до 17:30 часа, а от 1 април до 31 октомври – сте добре дошли до 18:00. За индивидуални посетители входната такса е 8 лв. Студенти, учащи и пенсионери ползват отстъпки. Входът за деца до 7 г. е безплатен. Семеен входен билет позволява на един или двама родители с до три деца да посетят музея срещу такса от 15 лева. Отстъпки има и при посещение на 1-2 експозиции.
Може да посетите музея, без да плащате входна такса, на:
Сред имената на именитите плевенски художници изпъква това на Илия Бешков. Роден в плевенското село Долни Дъбник, Бешков е сред най-забележителните творци от първата половина на миналия век. Определен е като майстор и на рисунката, и на словото. Работи като писател и педагог, а наред с това създава карикатури и илюстрации, осмиващи режима в България.
Ако сте ценители на изкуството, не пропускайте да посетите разположената в Плевен галерия, носеща неговото име. Постоянната експозиция позволява да се запознаете с основните етапи и тенденции в развитието на родното изкуство от края на XIX до 70-те години на XX век.
Галерията е с отворени врати от понеделник до събота. Зимното ѝ работно време е от 09:00 до 17:00. През летните месеци може да я посетите от 10:00 до 18:00. Цената за билет е 3 лв. Студенти, ученици и пенсионери влизат срещу символична такса от 1 лв., а деца до 7-годишна възраст – безплатно.
И вие може да разгледате галерията безплатно. Входът е свободен всеки четвъртък от месеца, на 3 март и на 15 май.
Ако се разхождате в центъра на Плевен, със сигурност ще забележите водната каскада. Тя е любимо място за отдих на плевенчани и със сигурност ще очарова и вас. Над десет водопада, фонтани, три водни огледала и различни водни съоръжения ви канят за кратко бягство от летните горещини.
Уникалният комплекс е с площ от над 1500 кв.м и е построен през 1982 г. Денем може да намерите прохлада под вековните дървета и под пръските на фонтаните. Нощем може да се насладите на светлинното шоу. Каската става особено интересна вечерно време, тъй като грейва в различни светлини. Чудната феерия от разноцветни светлини и играта на водата я прави привлекателно място за отмора.
Не пропускайте да си направите снимки за спомен.
Скобелев парк Плевен е създаден в памет на загиналите герои в борбата за Освобождението на България. Намира се на място, където отрядът на генерал Скобелев води най-ожесточените си сражения за защита на Плевен през 1877 г. Дели го пешеходно разстояние от Плевенската панорама, за която вече ви разказахме. Идеята за построяването се дава през 1898 г., но паркът музей става реалност чак през 1907 г.
Скобелев парк пази спомена за героите, дали живота си за свободата на страната ни. В центъра му са разположени костница, редут и много паметници, увековечаващи славния подвиг на хилядите знайни и незнайни войни. Смята се за паметник на културата с национално значение.
Обектът работи само след предварителна заявка. Ако сте любопитни да го разгледате, се обадете предварително на телефон 064/ 830 251. Входната такса е 3 лв. Ученици и граждани над 65 г. могат да се възползват от намаление, а за деца до 7-годишна възраст разходката в парка е безплатна.
*Посочените цени на билетите и работното време на учрежденията са актуални към юли 2024. Статията има информативен характер и Парк Хотел Кайлъка не носи отговорност за промени в работното време и цените на входните такси.
Изработка на хотелски сайтове от Hotelbox