Истинската промяна се случва там, където се срещнат ясната цял, личния пример и упоритата работа. Когато тези компоненти се съчетаят с нестихващ ентусиазъм и визионерски дух, резултатите се превръщат във вдъхновение, което оставя следа за поколения напред. Точно това доказа 16-ото издание на националния конкурс “Най-зелените компании в България”. Горди сме да споделим, че Люси Дяковска и Десислава Иванова също бяха отличени на престижния форум. Двете дами, основателки на фондация “Аз съм Кайлъка”, получиха почетния приз “Зелена личност” за 2026.
“Аз съм Кайлъка” отдавна е надхвърлила стандартното определение за неправителствена организация или фондация. Тя е синоним на социална кауза и обещание, че ще пазим, ще градим и ще оставим след себе си едно по-зелено и красиво утре. Фондацията започва дейността си през 2020 г. с цел да се възстанови и съживи значителна част от парка, която през последните десетилетия се е превърнала в труднодостъпна и занемарена зона. С всяка изминала година вдъхновява все повече хора да бъдат активни участници в промяната на парк Кайлъка в Плевен.
Зад чистия въздух и красивите, приветливи алеи, покрай които днес се разхождат стотици плевенчани и гости на града, стоят години упорита работа. Равносметката до момента е повече от вдъхновяваща:
В рамките на мащабна пролетна акция по засаждане, само за последния месец парк Кайлъка бе облагороден с над 300 нови растения. Всички те са личен подарък по случай 50-годишния юбилей на г-жа Дяковска от нейната баба – баба Мими.
“Природата не е наследство от нашите предци, тя е заем от нашите деца.” – Тази максима описва перфектно мотивацията, която движи екипа на фондацията напред вече толкова години.
Ежегодният конкурсът “Най-зелените компании в България” по традиция поставя във фокуса на вниманието големия и средния бизнес. Той отличава компаниите, които внедряват екологични иновации и устойчиви бизнес модели. Специалната категория “Зелена личност” насочва светлините на прожекторите към тези личности, които успяват да превърнат своите идеи в споделена обществена кауза. Ето защо тази награда е толкова специална.
Десислава Иванова и Люси Дяковска получиха отличието по време на официалната церемония в София на 14 май. Призът обаче не е само за тях, а за всички, които подкрепят каузата на фондацията. Това е колективно признание за всички доброволци, които даряват от времето си, за дарителите, които подкрепят инициативите на фондацията, за гражданите на Плевен, които припознават парка като свой собствен дом и го пазят с по-голяма грижа.
Наградите са прекрасен повод за празнуване, но за хора като Люси и Десислава те са преди всичко отговорност. Пред фондацията стоят нови, още по-амбициозни цели. Защото истинският успех на “Аз съм Кайлъка” не се измерва в статуетки и грамоти, а в раззеленяващите се дървета, чистите алеи и усмивките на хората, които намират в парка своето кътче за отмора.